درباره چملر

چملر روستایی زیبا آرام و سرسبز بوده که این روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان آستارا در استان گیلان است.

جمعیت این روستا حدود 60 خانوار است که حدود 240 می باشد و این روستای زیبا دارای مردمانی مهربان و خونگرم می باشد.

این روستا در 50 کیلومتری اردبیل و 25 کیلومتری آستارا می باشد,روستا حالتی در بین دو دره است که اطراف آن با کوه های سرسبز احاطه شده است.

در این روستا مسیر های کوهنوردی متنوعی وجود دارد که اصلی ترین آن,مسیر سرسبز به مشه سویی(آبگرم طبیعی) است ولی اکثر افرادی که قصد رفتن به مشه سویی(آبگرم طبیعی) دارند از روستای گیلده می روند و طول مسیر تا مشه سویی از چملر یک ساعت است واز گیلده 3 ساعت.

در این روستا,یک مدرسه ابتدایی(اول تا ششم) وجود دارد که در اول روستا می توانید آن را مشاهده نمایید.در اول این روستا,بعد از مدرسه یک مغازه به نام مغازه امین وجود دارد که روستاییان و گردشگران می توانند وسایل مورد نیاز خود را از آنجا تهیه نمایند و در نهایت در این روستا یک مسجد زیبا وجود دارد.

از شغل های رایج در این روستا می توان به دامداری و کشاورزی اشاره کرد.

در کشاورزی محصولاتی همچو گل گاو زبان,باقلا سبز,شیر بلال و ... وجود دارد.

در دامداری محصولاتی مانند کره طبیعی,دوغ طبیعی,پنیر طبیعی و ... وجود دارد.

و در محصولات خودرو و طبیعیو ارگانیک روستا که بدون دخالت افراد می باشد می توان به تمشک,گل گاو زبان(در برخی مناطق روستا),میوه به و ...اشاره کرد.

 

 

 

دورنمای روستای گردشگرپذیر چملر واقع در آستارا

 

اهداف گروه چملر:

1- پاکیزه کردن و پاکیزه نگهداشتن طبیعت و نریختن زباله های خشک به طبیعت و نابود نکردن طبیعت زیبا.هر زیابه ی خشکی که در طبیعت ریخته می شود علاوه بر بد ریخت کردن طبیعت,مدت زمان زیادی طول می کشد تا آن زباله را طبیعت از بین ببرد و در این مدت تا آن زباله از بین برود , جان بسیاری از جانداران را به خطر انداخته و یا حتی موجب مرگ آنها شده است درحالی که ما انسان ها با گزاشتن مدتی کمتر از 10 ثانیه می توانیم آن زباله را برداشته و به باجه های بازیافت تحویل بدهیم.

2-انس گرفتن با حیوانات و اذیت و شکنجه ندادن آن ها بسیار مهم است  و در صورت امکان, توانایی حمایت از حیوانات هم می تواند به طبیغت کمک کند.سعی کنیم دیدمان را نسبت به حیوانات تغیر دهیم لذا آن ها هم مانند ما انسان ها دارای احساس و عواطف هستند و در مواقع احساس خطر خشمشان را هم بروز می دهند مانند مواقعی که خانواده شان در خطر باشد و بالعک حیوانات می توانند با انسان ها صمیمی و یا حتی مارا یکی از خانواده خود دانند(از نظر احساس و عاطفه) و در مواقعی که جانمان در خطر هست به دادمان برسند.

3-آشنایی افراد با طبیعت و خو گرفتن آنها با طبیعت  و شناختن راه های مختلف کوهنوردی  واستفاده از آب و هوای مختلف هر منطقه (مانند در مناطق کوهستانی هوای خشک و سرد و در مناطق شمالی هئای مرطوب و پاک).

4-آشنایی با مناطق گردشگری و اقامتی در مناطق های شمالی,کوه پایه ای,ییلاق, ... و شناخت محصولات طبیعی و شغل هایی ماندد دامداری کشاورزی و ... هر منطقه و مشاهده کردن روش زندگی سنتی روستاییان و عبرت گرفتن از تلاش سخت آن ها برای سیر کردن شکم خانواده شان.

5-ورزش کردن در طبیعت بدون صدای ماشین آلات و دود های آلوده و تندرست ماندن همراه طبیعت,الگو و عبرت گرفتن از مهربانی سازه های طبیعت.